Aktuální informace

rok 2019

Přednášky - 14. cyklus

 1. 17.1.  František Šesták: Panevropská trasa Praha - Paříž 
 2. 24.1. Libuše Leischnerová: Francouzské středohoří

 3. 31.1. Milena Beranová: Ngorongoro a Serengeti - NP na seznamu Unesco

 4.  7.2. Martin Vysoký: Ofroudem po Sahaře

 5. 14.2. L. Leischnerová: Krajem Mormonů do Yellowstonslkého národního parku

 6. 21.2. J. Marešová Švehlová: Norsko a Lofotské souostroví v zimě i v létě

 7. 28.2. Miroslav Šobr: Putování krajinou vědeckou

 8.  7.3. Bedřich Kubálek: Peru a Bolívie

 9. 14.3. Petr Hnilo: Jaroslav Hašek

 10. 21.3. Petr Pavlík: Příroda Tanzánie (Zanzibar a NP Mikumi a Udzungwa)

Nejnovější přírůstky

Kniha současného nejpopulárnějšího českého autora: Patrik Hartl   NEJLEPŠÍ VÍKEND

Christiane Wegnerová   ZAPLÉTÁNÍ VLASU Základy a 31 názorných návodů na účesy, které si můžete zaplést bez cizí pomoci.


Noc s Andersenem

Opět proběhla s velkým úspěchem a nadšením 16 dětí a se vším, co k tomu patří: odpolední hraní ve dvoře a školkové zahradě, opékání buřtů k večeři, čtení a vyrábění (Makový mužíček) v knihovně, promítání v zasedačce. Z pátku 29.3. na sobotu 30.3.2019 děti přespaly v MŠ, kde byly uspány pohádkou Františka Nepila a ráno se nasnídaly z dobrot od rodičů. Jednalo se o 19.ročník, naší knihovnou pořádaný po šesté.

PF 2018

 Strakonická Šmidingerova knihovna vydala originální a vtipné PF, kde připomíná, že od roku 1843 můžeme posílat vánoční pohlednice, sladit kostkovým cukrem a díky páteru Šmidingerovi si ve Strakonicích půjčovat knihy. Rádi s ní oslavíme 175.výročí a přejeme všem čtenářům hodně zdraví, aby mohli přečíst co nejvíce knih!


Děti z MŠ v knihovně

 Všechny návštěvy dětí z řepické školky v naší knihovně můžete vidět ve fotogalerii.

    V pondělí 20. června 2016 navštívily děti knihovnu. Devět předškoláků dostalo první 1 - čokoládovou! V zasedací síni jsme využily výstavu o Janu Hodějovském a povídaly jsme si, jaké to bylo v Řepici před 500 lety. Nakonec jsme se vyfotily pod bustou Jana Hodějovského.


Svět knihy Praha

    V době od 12. do 15. května 2016 se konal v Průmyslovém paláci v Praze-Holešovicích již 22. mezinárodní knižní veletrh a literární festival. Tentokrát jako čestný host s názvem READNORDIC  se představili autoři severských států Evropy. Strakonická Schmidingerova knihovna pro nás knihovníky Strakonicka jako každoročně zorganizovala na tuto akci zájezd. (I touto cestou moc děkuji hlavní organizátorce I. Ploškové za krásné zážitky). Zakoupili jsme pro knihovny i několik knih s veletržní slevou a kromě spousta zážitků literárních jsme si vychutnávali  šestihodinový pobyt v krásných prostorách veletržního paláce, který má letos 125 let. Byla to první stavba v Čechách, kde byly využity montované ocelové konstrukce. Palác smontovalo 150 montérů za 5 měsíců, celá stavba byla během 1 roku dokončena a 15. května 1891 zde byla zahájena Zemská všeobecná výstava.

Douška na závěr - 125. narozeniny letos slaví i špekáček, kdy byla v rámci Zemské jubilejní výstavy postavena pod stanem kompletní, dosud nevídaná, strojní uzenářská dílna. Špekáčky tu byly na místě uzeny a ještě v teplém stavu prodávány s křenem a slaným rohlíkem za 8 krejcarů na papírovém tácku.

Svět knihy v roce 2017

11.5.2017 opět zajistila Schmidingerova knihovna ve Strakonicích pro všechny knihovníky okresu zájezd do Prahy na tuto skvělou akci. Zážitků spousta - jeden z největších: program, který připravila Česká televize. Představili se nám autoři nejstaršího cestopisného seriálu Objektiv a spolu s čestným hostem Kamilou Moučkovou se na závěr podepsali do nové knihy zakoupené pro naši knihovnu.

Literatura žije

  Na českobudějovickém náměstí Přemysla Otakara II. pořádají každoročně třídenní festival s názvem Literatura žije. Ve velkém stanu funguje antikvariát, tak jako u nás v Řepici (zde po celý rok). Lidé přinesou knihy, které už nechtějí a zase jiné si vyberou. Celá akce je provázena kulturními pořady - letos například muzikál v podání bezdomovců, čtení cizinců v mateřském jazyce a poslední den patřil dadaismu. Pro mne byl největším kulturním zážitkem poslech Seifertových veršů v italštině s překladem do češtiny. A ještě jsem si odnesla knihu Antická inspirace s ilustracemi Karla Svolinského a pro Obecní knihovnu životopis Sokrata od Josefa Tomana.

BMČ

  Tato zkratka znamená "březen - měsíc čtenářů". Nahrazuje dřívější název března - měsíce knihy. Vždyť co by byly knihy bez čtenářů! V naší knihovně otevíráme nové webové stránky a zveme na návštěvu. A nejen "on-line", ale i fyzickou! Uvítáme jaro s pěknou knihou, budeme se připravovat na svátky jara - Velikonoce a zakončíme 10.cyklus (v roce 2016) zimních čtvrtků - přednášek.Noc s Andersenem

  Proběhla úspěšně z pátku 1.4. na sobotu 2.4.2016. 12 dětí - převážně předškolákú - se sešlo na obecním dvoře a prožilo odpoledne plné her. Počasí se umoudřilo, a tak i večeře mohla být podle plánu u ohně. Pak následoval "zlatý hřeb" programu - promítání filmu Karla Kachyni Malá mořská víla se sestrami Šafránkovými v hlavních rolích. To proto, že letos je tomu 180 let, kdy Andersen tuto pohádku napsal. Na dobrou noc přečetla nejstarší účastnice ostatním ještě jinou pohádku a ráno čekala všechny snídaně s překvapením (bábovka s "mořskou pěnou" - šlehačkou). A ještě než se všichni rozešli, namalovali někteří svou mořskou vílu na malou výstavku do knihovny. Fotografie z této akce můžete vidět ve fotogalerii. A příště si to můžeme zopakovat 31.3.2017!